O mnie

Danuta Tworke-Wojsznis – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek – wychowanie plastyczne, dyplom z malarstwa (u prof. Andrzeja Niekrasza) oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek - formy użytkowe. Działalność artystyczna - malarstwo - olej, akryl, gwasz, pouring, technika własna oraz sztuka użytkowa m.in. zdobienie szkła i ceramiki, a także grafika komputerowa i fotografia. Wystawy zbiorowe i indywidualne w kraju i zagranicą, udział w plenerach, konkursach i aukcjach.

Jej prace odwołują się do założeń malarstwa impresjonistycznego oraz do kolorystów. Do tworzenia swoich obrazów olejnych wykorzystuje technikę z użyciem szpachli. Najbardziej charakterystycznymi cechami jej obrazów jest zarówno wyrazista faktura farby jak i miękkie, delikatne pociągnięcia pędzla.

Nie ogranicza się do jednej formy artystycznej. Mówi o sobie, że jest w niej zbyt wiele sprzeczności i pragnień, dlatego nie potrafi zamknąć swojej twórczości w sztywnych ramach. Obok malarstwa sztalugowego maluje niesamowite, kosmiczne przestworza przenoszące widza do innego świata za pomocą własnej techniki na bazie gwaszu. Chętnie też posługuje się techniką pouringu, gdzie najważniejszy jest kolor i kompozycja.

Jak sama twierdzi pragnie popularyzować sztukę w codziennym życiu. Sztuki nie trzeba tłumaczyć, trzeba ją poczuć w sobie. Chce sprawić, aby sztuka towarzyszyła nam wszędzie, gdzie jesteśmy, ubarwiała życie i wzbogacała doznania estetyczne, aby rozbudzała wrażliwość i skłaniała do refleksji nad obserwacją codzienności. Abyśmy stali się z pomocą sztuki lepszymi ludźmi. Dlatego chętnie zajmuje się sztuką użytkową a konkretnie malowaniem i zdobieniem przedmiotów szklanych, porcelanowych i gipsowych. Należą do nich głowy ceramiczne, butelki, anioły, wazy. Następną działalnością jest grafika komputerowa: tworzenie przede wszystkim różnych plakatów, afiszów czy obrazów.

Artystka wypracowała własny i niepowtarzalny styl, który jest jej najlepszą wizytówką. W jej dziełach zawsze zostaje pewne niedomówienie, swoista przestrzeń dla rozwinięcia wyobraźni odbiorcy, zwłaszcza w przypadku gwaszy.

Dodatkową jej pasją jest fotografia o przeróżnej tematyce. Jednak najbardziej fascynuje ją środowisko motocyklowe, nie tylko piękne maszyny, ale cała ich otoczka oraz morze Bałtyckie, które ma na wyciągnięcie ręki.